Standardy Ochrony Małoletnich w LO w Bornem Sulinowie
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 11 listopada, uczniowie naszego liceum przygotowali wyjątkowy apel, podczas którego oddaliśmy hołd naszym bohaterom i uczciliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości.
W programie znalazły się recytacje wierszy, pieśni patriotyczne oraz prezentacje, które przybliżyły nam historię naszego kraju. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, mogliśmy wspólnie przeżyć te wzruszające chwile, pełne dumy i refleksji.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia! Razem pielęgnujmy pamięć o naszej historii i wartości, które nas jednoczą.
#11Listopada #Niepodległość #Patriotyzm #Liceum #BorneSulinowo
Przemawia Dyrektor Liceum, P. Jacek Wojciechowski
Licealiści podczas występu
Poczet sztandarowy podczas śpiewania Mazurka Dąbrowskiego
Akcja Czytaj PL!
W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Nasza szkoła, jak co roku, aktywnie włączyła się do tej super akcji, gdyż promowanie czytelnictwa jest dla nas bardzo ważne. Akcja polega na tym, iż bezpłatnie dostępne są po zainstalowaniu aplikacji książki w formie e-booków.
Uwaga, akcja trwa do 30 listopada 2024r.
Elementy gazetki szkolnej zachęcającej do czytania książek
Stacja Kultura przekazuje obrazy
10 października 2024 roku w Art Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej VII Międzynarodowego Pleneru Artystycznego STACJA KULTURA.
Podczas tego uroczystego wydarzenia Stowarzyszenie Stacja Kultura przekazało dwa obrazy, które ozdabiać będą naszą salę terapeutyczną.
Serdecznie dziękujemy za przekazane obrazy, tym bardziej, iż jeden z nich jest autorstwa naszej absolwentki
Fot. Pani Paulina Stępień
Projekt "Mały Inżynier"
W piątek 25 października odbyły się , już kolejne, zajęcia w ramach programu „Mały Inżynier”. Uczniowie naszego liceum mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych zajęciach naukowych, które odbyły się pod tajemniczą nazwą: „Ekstrahowanie DNA cebuli”. Brzmi intrygująco? Oto relacja z tych niezwykłych warsztatów!
Projekt „Mały Inżynier” został stworzony, aby rozbudzać w młodzieży pasję do nauki i eksperymentowania oraz wprowadzać ich w fascynujący świat przyrody i nauk ścisłych. Tym razem organizatorzy zdecydowali się zaprosić nas do wzięcia udziału w niecodziennym badaniu z wykorzystaniem cebuli – warzywa pozornie zwyczajnego, ale kryjącego w sobie mnóstwo tajemnic.
Zajęcia polegały na przeprowadzeniu serii doświadczeń związanych z biologią i chemią – przy użyciu cebuli jako głównego „bohatera”. Uczniowie mieli za zadanie dokładne poznanie struktury tego warzywa oraz przeprowadzenie obserwacji mikroskopowych.
Nasi młodzi naukowcy w kilkuosobowych grupach przystąpili do badania DNA cebuli, obserwując korzenie pod mikroskopem, analizując ich kształt, kolor oraz rozłożenie komórek. Dzięki temu uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć, jak na poziomie mikroskopowym przebiega proces tworzenia nowych komórek. Przy dokonaniu obserwacji uczniowie mogli wykorzystywać nowy mikroskop, umożliwiający prezentację przygotowanego preparatu na tablicy multimedialnej.
Dzięki „Ekstrahowaniu DNA cebuli” uczniowie mogli połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką, rozwijając jednocześnie swoje umiejętności analityczne i zdolność do precyzyjnych obserwacji. Zajęcia te pokazały, że biologia nie kończy się na książkach, a świat przyrody jest pełen tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Warsztaty z projektu „Mały Inżynier” cieszą się dużym zainteresowaniem, co jest dowodem na to, że młodzież potrzebuje angażujących i praktycznych zajęć, które pozwalają na rozwój ich pasji.
W ramach programu realizowane są również zajęcia doradztwa zawodowego, tym razem w postaci testów kompetencji. Każdy z uczestników miał możliwość wykonania specjalnych testów, które pomogły zidentyfikować ich mocne strony, zainteresowania oraz obszary, w których mogą się rozwijać. Taka forma doradztwa zawodowego była świetnym dopełnieniem zajęć naukowych, ponieważ pozwoliła uczniom zastanowić się, jak mogą wykorzystać swoje umiejętności w przyszłej karierze.
Połączenie eksperymentów naukowych z doradztwem zawodowym to nie tylko interesująca formuła, ale także wszechstronne podejście do edukacji. Dzięki zajęciom uczniowie mogli nie tylko zgłębić tajemnice przyrody, ale również dowiedzieć się, jakie zawody mogą najlepiej odpowiadać ich zainteresowaniom i predyspozycjom. Warsztaty w ramach projektu „Mały Inżynier” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co dowodzi, że młodzież potrzebuje angażujących i praktycznych zajęć, które rozwijają ich pasje i przygotowują na przyszłość.
Licealiści uczestniczą w zajęciach projektowych
Honorowe Krwiodawstwo
Dziś, 23 października, w towarzystwie uczniów pełnoletnich wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miejskim w Bornem Sulinowie. Tylko 2 osobom udało się oddać krew, jednak zapewniamy, że w lutym 2025 będzie lepiej!Oczywiście z tego miejsca dziękuję uczniom, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w tak szlachetnej akcji jaką jest honorowe krwiodawstwo.#LOBorne #BorneSulinowo #RCKIKSzczecin
Pedagog szkolny i lecealista podczas oddawania krwi
Dzień bez Przemocy
18 października młodzież naszego liceum zaopatrzona w plakaty, prace konkursowe oraz hasła antyprzemocowe wraz z młodszymi uczniami ze szkół z Bornego Sulinowa oraz Jelenia, wzięła udział w ulicznym happeningu w ramach Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Organizatorem akcji był Zespół Interdyscylinarny ds Przeciwdziałania Przemocy Domowej, którego członkiem jest m. in. pedagog szkolny, Pani Katarzyna Kowalczyk.
Finał akcji miał miejsce przed Urzędem Miejskim, gdzie uczestnicy wysłuchali Pani Burmistrz Doroty Chrzanowskiej, prelekcji przewodniczącej ZI, funkcjonariuszek KPP ze Szczecinka, oraz Pani Izabeli Jadwiżyc z PSSE.
Na koniec wszystkie szkoły biorące udział w konkursie plastycznym, odebrały nagrody.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja, mająca podkreślać jak ważne jest reagowanie na przemoc oraz jak radzić sobie z tym zjawiskiem.
Licealistki i pedagog szkolny uczestniczą w ulicznym happeningu
Dzień Edukacji Narodowej
Warsztaty ekologiczne w CEEiRJ w Szczecinku
W dniu 19 września 19 osobowa grupa uczniów wzięła udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu "Człowiek, jego miejsce i rola w środowisku - edukacja ekologiczna w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku" - edycja 2024, finansowanego ze środków WFOŚIGW w Szczecinie.
W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z metodami rewitalizacji i rekultywacji zbiorników wodnych. Nabyli umiejętności badawcze w zakresie poboru próbek wody. W trakcie zajęć praktycznych wykonali analizy fizyko – chemiczne wody, oznaczali organizmy wodne przy pomocy kluczy i pracowali z mikroskopem stereoskopowym.
Nowy projekt w naszym Liceum
20 września w progach naszego Liceum zagościła grupa animatorów w ramach projektu pt. „Szkoły nowych możliwości w Gminie Borne Sulinowo”.
Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach i pokazach naukowych. Zaczęło się od ciekawych eksperymentów z ciekłym azotem i ogniem. Potem uczniowie każdej z klas tworzyli kapsułki do zmywarek i płyn do mycia okien, sprawdzali pH, zobojętniali, zakwaszali, słowem każdy zakosztował niezłej przygody z chemią. Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z suchym lodem. Dla miłośników fizyki animatorzy przygotowali doświadczenia z optyki czy elektryczności.
Na koniec pojawiło się trochę nowoczesnej technologii, czyli warsztaty z robotyki, wykorzystania technologii 3D i technologii wirtualnej.
Kontynuacją projektu będą zajęcia prowadzone przez nauczycieli Liceum.
Młodzież licealna uczestniczy w warsztatach
Młodzież licealna uczestniczy w warsztatach
WITAJ SZKOŁO
Nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczął się w piękny i słoneczny wrześniowy poranek w auli Budynku Kulturalno-Oświatowego. Pan Jacek Wojciechowski, Dyrektor borniańsko-sulinowskiego Liceum powitał wszystkich przybyłych pracowników i uczniów i przedstawił najważniejsze informacje związane z nowym rokiem szkolnym. Zgromadzeni oklaskami powitali nową polonistkę, P. Annę Gładkowską i nową wychowawczynię klasy III LO, P. Justynę Cioch. Pan Dyrektor zwrócił także uwagę zgromadzonych na pięknie zmodernizowany budynek liceum i jego otoczenie. Na zakończenie apelu P. Jacek Wojciechowski życzył uczniom dobrych i bardzo dobrych wyników w nauce.
Zdjęcia: Katarzyna Kowalczyk
Pracownicy i uczniowie na rozpoczęciu roku szkolnego. Przemawia P. Jacek Wojciechowski, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie
Witaj szkoło!
Wykaz podręczników w roku szkolnym 2024/2025
Wyniki matur 2024
Graficzne przedstawienie wyników tegorocznej matury w LO w Bornem Sulinowie na tle powiatu i województwa. Na tegorocznym egzaminie dojrzałości zdawalność w naszym liceum wyniosła 100%
Wakacje!!!
Rekrutacja do Liceum 2024/2025
Jonatan Papierzyński-uczeń z naszego Liceum nagrodzony przez P. Renatę Rak, Posłankę na Sejm RP
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
W dniu 21 czerwca 2024 r. w Budynku Kulturalno-Oświatowym odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Na wstępie uroczystości P. Dyrektor Jacek Wojciechowski pogratulował wszystkim uczniom promocji do klas programowo wyższych i osiągnięcia dobrych i bardzo dobrych wyników w nauce oraz aktywności na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Następnie P. Dyrektor w imieniu własnym i społeczności szkolnej pożegnał dwoje pedagogów odchodzących z borniańsko-sulinowskiego liceum. P. Karina Rogólska przepracowała w naszej szkole aż 20 lat, głównie jako polonistka oraz wychowawczyni wielu klas gimnazjalnych i licealnych. P. Damian Gaj przez kilka lat był nauczycielem wychowania fizycznego i w ostatnim roku szkolnym wychowawcą klasy II LO. Kolejną częścią uroczystości było wręczanie listów gratulacyjnych za wysokie osiągnięcia w nauce. Dyplomy i podziękowania zostały ponadto wręczone licealistkom i licealistom angażującym się w sport, wolontariat szkolny, szkolny samorząd. Na zakończenie uroczystości P. Jacek Wojciechowski życzył zgromadzonym bezpiecznego i rozważnego spędzenia letnich wakacji.
Nagrodzeni sportowcy
P. Dyrektor Jacek Wojciechowski nagradza wolontariuszki
Nagrodzeni wolontariusze
P. Dyrektor Jacek Wijciechowski i P. Karina Rogólska
Pożegnanie P. Damiana Gaja
Przedwakacyjne wydarzenia integracyjne
Końcówka czerwca to w naszym Liceum czas wycieczek, biwaków i innych aktywności.
Uczniowie byli na spływie kajakowym, zakończonym ogniskiem w Nadarzycach, swoje celne oko sprawdzali podczas zabawy w paintball, oraz wypoczywali na biwaku w Jeleniu
Biwak w Jeleniu (klasa II LO)
Klasa I LO na paintballu
Klasa III LO na spływie kajakowym
Licealiści w Wolińskim Parku Narodowym
13 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość odpocząć, po wyczerpującym finiszu końca roku szkolnego, na łonie przyrody. Dzięki funduszom uzyskanym z projektu „Szkoły nowych możliwości w Gminie Borne Sulinowo”, mogli zwiedzić Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Woliński Park Narodowy. Dla spragnionych opowieści z przeszłości dużą gratką było zwiedzanie zrekonstruowanej dziewięciowiecznej osady, po której oprowadził nas średniowieczny woj. Zainteresowani mogli poznać nie tylko opowieści o wielkiej historii, ale dowiedzieli się również jak żyli na co dzień ludzie w dawnych czasach. W Wolinie najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze, którego ekspozycje obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Mogliśmy z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Później, po krótkim spacerze, trafiliśmy do zagrody żubrów, a pan przewodnik, przez ponad godzinę opowiadał o życiu i zwyczajach tych niezwykłych ssaków.
Licealiści wraz z opiekunami na szkolnej wycieczce do Wolińskiego Parku Narodowego
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie